понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają role ogrodzenia, lecz nierzadko służą i za ozdobę. Zazwyczaj takie sztacheta z plastyku stawia się w słonecznych miejscach, gdzie ekspresowo wzrastają oraz mocno gęstnieją. Bez liku uroku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą poprzez cieniste zaułki parku. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazki, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu wycisza i uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, oraz nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, często tez bujnie rozkwitają, tymczasem potrzebują również sporo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastikowe mogą być niesłychanie smukłe, jednakże powinno się je regularnie wycinać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, bowiem takie plot komponuje się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze znosi susze,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий